Print

Different competitions were held in the college to help bring about a students best efforts by inspiring creativity and challenging the student to utilize their skills. Lecturers incorporated student competitions as part of their curriculum to encourage students to stay on task and bring forward their best work.

The list of competitions conducted for the year are:

Fruit / vegetable carving: held on 4/07/2019 at 2:30 pm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The winners of the competition are
I Place – Sheikh Gausia Parveen (II ESBA)
II Place – Mayuri (II ESBA)

Essay Writing Competition: held on 8/07/2019 at 2:30 pm on the topic “ My Dreaam Life”. 67 students participated in the competition.
photos

The winners of the competition are
English:
I Place – Ayshath Izhana (II PCMB)
II Place – Zulekha Aashura(II ESBA)
III Place – Shalomi Cutinha (I Arts)

Hindi:
I Place – Nafeesa Thanshifa (II PCMB)

Kannada:
I Place – Pavithra (II ESBA)
II Place – Pallavi (II HEBA) & Swathi (II ESBA)
III Place – Divya (II ESBA)

Drawing Competition: held on 9/07/2019 at 2:30 pm on the topic “ The Indian Culture”. 32 students participated in the competition.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The winners of the competition are
I Place – Riyona Dsouza (II EBAC)
II Place – Fathima Hiba (I HEBA)
III Place – B R Prathiksha (I Arts)

Collage Competition: held on 10/07/2019 at 2:30 pm on the topic “ My Mangaluru”. 36 groups participated in the competition.

 

 

 

 

The winners of the competition are

I Place – Swathi and Vaishnavi S (II ESBA)
II Place – Shraddha Nayak and Delcia Lobo (I EBAC)
III Place – Riyona Dsouza and Soundarya (II EBAC)

Flower Arrangement Competition: held on 11/07/2019 at 8:30 am.17 students participated in the competition.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The winners of the competition are
I Place – Swathi and Vaishnavi S (II ESBA)
II Place – Dhanyashree and Raksha (I EBAC)
III Place – Chaitanya Anchan and Dyafna KV (I EBAC)

Poetry Writing Competition: held on 12/07/2019 at 2:30 pm on the topic “ Rain”. 23 students participated in the competition.
photos
The winners of the competition are

English:
I Place – Kaamilah Jinan (I Arts)
II Place – Swathik S (I ESBA)
III Place – Aysha Zulfa (II ESBA) and Nihla Safia (II PCMB)

Kannada:
I Place – Pallavi (II HEBA)
II Place –Likitha Gatty (II PCMC)
III Place – Tanushree (II PCMB)

Story Writing Competition: was held on 15/07/2019 at 2:30 pm. 37 students participated in the competition.
photos

The winners of the competition are

English:
I Place – Fathima Niha (I PCMB)
II Place – Kamilah Jinan(IArts)
III Place – Fathima Hiba (I HEBA)
Hindi:
I Place – Kushi Chandrasheker Shetty (I PCMC)

Kannada:
I Place – Likitha Gatty (II PCMC)
II Place – Pallavi (II HEBA)

Bollywood Dance Competition: held on 18/07/2019 at 2:30. 11 groups participated in the competition.

 

 

 

 

 

 

 

 

The winners of the competition are
I Place – Nisha H and Shilpa S (II EBAC)
II Place – Nishma VK, Shivani S, Trisha B, Advitha, Poorvi JS, Saima Bana (I ESBA)
III Place – Hardika Shetty, Raksha, Vandana, Chaitanya G Suvarna, Dhanyashree (I EBAC)
& Ramzeen M Sheikh, Shaima Shaikh, Hannath Saleema, Aysha Rima, Fathima
Shameela, F. Tasleema (II EBAC)